ثبت نام | ورود به سیستم
جستجوي كاملتر
 
میکا

شناخت و استخراج میکا در هندوستان و ساحل رود نیل به 2000 سال قبل از میلاد بر می گردد كه از آن در داروسازی، لعاب، شیشه، دکوراسیون و نیز برای نقاشی استفاده می شده است.در قرن چهاردهم و پانزدهم در آمریکای شمالی، سرخپوستان برای تزئین قبر مردگان از میکا استفاده می کردند.در قرن نوزدهم، اولین کاربردهای صنعتی میکا استفاده از ورقه های بزرگ ميكا در پنجره ها و نیز به عنوان طلق جهت رويت شعله کوره ها آغاز و بتدریج با پیشرفت صنعت، میکا به عنوان بهترین عایق در قطعات یکسو کننده (کموتاتورها)، مولد های بزرگ و موتورهای الکتریکی بکار رفت. میکا در حضور سنگهای پالوزیک (palezic) و بيشتر در هند، روسیه، آمریکا و آفریقای جنوبی يافت مي شود.

 

میکای طبیعی

ميكاي طبيعي داراي خواص فیزیکی فوق العاده ای است و ترکیب شیمیایی میکا، آنرا در گروه سلیکات های آلومینیم قرار می دهد. يكي از قابليت هاي خاص ميكا به عنوان يك ماده معدني، امكان برش آن و تشكيل قطعه هاي بسيار باريك با ضخامت ثابت است. 

 دو نوع میکا وجود دارد:

Muscotive

K Al2 (Al Si3 O10) (OH)2


موسكوتيو يكي از گسترده ترين مواد معدني است و نام آن از شهر مسکو در روسيه گرفته شده استشامل پتاسیم و از ظاهري شفاف برخوردار است.


Phlogopite
K Mg3 (Al Si3 O10) (OH)2

 

فلوگوپیت حاوي منيزيم و ظاهري مدر دارد.
فلوگوپیت ها داراي مقاومت حرارتي بیشتری نسبت به موسكويت مي باشند و همچنين موسكويت ها داراي استحكام مكانيكي بالاتري مي باشند.


ويژگيهاي اصلي ميكاي طبيعي 

حرارتي
ميكاي طبيعي قادر به تحمل حرارت بالای 1000 درجه سانتيگراد يا 1830 درجه فارنهايت مي باشد. همچنين ميكا دود نمی شود، بازدارنده آتش و غیر قابل اشتعال است.
الكتريكي
استقامت  الکتریکی میکای طبیعی بالای25KV/mm )625V/mil) مي باشد. مقاومت در برابر قوس الكتريكي، فرمایش الکتریکی و قابلیت عبور امواج ماکروویو از ديگر مشخصه هاي اصلي الكتريكي ميكا مي باشد.
 شيميايي
میکا در برابر آب و مواد شیمیایی از جمله اسیدها، حلال ها، بازها و روغن هاي معدني پایدار و مقاوم است.
مكانيكي
میکا داراي ضريب الاستيسيته (قابليت ارتجاعي) بالايي است و در برابر فشار، ضربه و تنش هاي کششي و خمشي بسيار مقاوم است.


ورقه های میکا 

در يك فرايند ابتدا قطعات ميكا (موسكوتيو يا فلوگوپیت) به يك ماده همگن تبديل مي شوند و سپس تحت فشار شديد جت آب، ذرات مسطحي با ضخامت چند ميكرون با حفظ خواص اصلي ميكاي طبيعي در آب به دست مي آيد. دوغاب حاصل به دستگاه خاص توليد ورق تزريق و ورق هاي ميكا تنها با اتكا به جاذبه بين مولكولي قوي ميكا شكل مي گيرند. در انتها ورق ها با رزين آغشته شده و برش داده مي شوند.

تنوع ورق هاي ميكا با توجه به نوع كاربري آنها با انتخاب و كنترل پارامترهاي اصلي ذيل حاصل مي شود.
نوع ميكاي طبيعي به كار رفته (موسكوتيو يا فلوگوپیت)
وزن و ضخامت ورق
نوع و مقدار مواد اتصال دهنده  از جمله رزينهاي اكريليك، اپوكسي، سيليكون و غيره
نوع مواد تقويتي از جمله شيشه، پلي اتيلي، پلي استر، سراميك و غيره

چند نمونه از انواع ورق هاي ميكا